داروی XF-73

داروی XF-73 می تواند ابرمیکروب های کشنده مانند کلستریدیوم دیفیسیل (C-Diff) را از بین ببرد.

 کلستریدیوم دیفیسیل (C-Diff) یک باکتری کشنده است که موجب بروز اسهال و مشکلات روده ای می شود درحالیکه استافیلوکک طلایی مقاوم به متی سیلین (MRSA) موجب بروز شماری از عفونت هایی می شود که درمان آنها در انسان ها دشوار است.
اکنون یک گروه انگلیسی ادعا می کنند که یک داروی جدید ضد باکتریایی با اسم رمز XF-73 ابداع کرده اند که می تواند ابر میکروب ها را در عرض پنج دقیقه از بین ببرد بدین معنی که این باکتری های کشنده فرصت کمی برای مقاومت نسبت به آن پیدا می کنند.
این دانشمندان معتقدند که XF-73 می تواند در عرض سه سال از گسترش عفونت در بخش های بیمارستانی پیشگیری کند.
در جریان آزمایش هایی ، ژل XF-73 در داخل بینی حاملان باکتری ابرمیکروب قرار داده شد.
در این آزمایش دیده شد که میکروب ها بدون برجای گذاشتن عوارض جانبی از بین برده شدند و در آزمایش های بالینی MRSA هیچ مقاومتی نسبت به این داروی جدید نشان نداد.
‘بیل لاو’ مدیر اجرایی شرکت ‘دستینی فارما’ شرکت داروسازی سازنده این محصول گفت: این یک موفقیت بزرگ است.با از بین بردن میکروب ها در بیماران قبل از این که از طرق رویه های پزشکی مانند جراحی مستعد ابتلا به عفونت شوند، می توان جان هزاران نفر را نجات داد.
درحقیقت F-73 با شکست دیواره های سلولی و ایجاد کاهش سریع در میزان ماده حیاتی آن عملکرد جداگانه ای از آنتی بیوتیک ها دارد.
آنتی بیوتیک ها با از بین بردن بخش های ویژه باکتری برای ناپایدار کردن آنها عمل می کنند که این روند مدت زمان بیشتری طول می کشد.
‘ایان کوپرا’ از ‘دانشگاه لیدز’ گفت: این کشف بسیار مهیج است.
مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک ها به اندازه زیادی توانایی حرفه پزشکی را برای درمان عفونت های باکتریایی تضعیف می کند.
وی افزود: جامعه فورا به این کشف و ابداع داروهای جدید ضد باکتریایی که عملکرد متفاوت دارند و از حداقل پتانسیل برای ایجاد مقاومت برخوردارند ،نیاز دارد.

/ 0 نظر / 27 بازدید