جوش بر روی اندام تناسلی(هرپس)

 با سلام در ابتدای امر با توجه به انکه بسیاری از بیماران این بیماری خود را پنهان می کنند لزا دوستان می توانید مشکلتان را همراه با عکس مطرح بفرمایید تا در صورت نیاز شما را راهنمایی کنم.(kalia5284@yahoo.com)

هرپس تناسلی که معمولاً به نام " هرپس یا تبخال " نیز نامیده می شود، یک عفونت ویروسی با ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) است که از طریق تماس نزدیک با لایه های پوشیده از موکوس دهان یا واژن یا پوست تناسلی منتقل می شود. ویروس از طریق قطرات میکروسکوپی وارد لایه ها یا پوست می شود. به محض داخل شدن، ویروس به ریشه های عصبی نزدیک طناب نخاعی حرکت می کند و برای همیشه آنجا جای می گیرد.

 هنگامیکه یک فرد مبتلا شیوع هرپس دارد، ویروس به سمت پایین به فیبرهای عصبی محل اصلی عفونت حرکت می کند. هنگامیکه به پوست رسید، قرمزی معمول و تاول رخ می دهد. پس از شیوع اولیه، شیوع های بعدی تمایل دارند که گاه گاه باشند. این عفونت ها ممکن است هفتگی یا حتی سالها بعد رخ دهند.

دو نوع از ویروس های هرپس با ضایعات تناسلی مرتبط هستند: ویروس هرپس سیمپلکس 1(HSV-1) و ویروس هرپس سیمپلکس2(HSV-2) . HSV-1 اغلب بیشتر تاول ناحیه دهان را ایجاد می کند، در حالیکه HSV-2 اغلب بیشتر زخم های تناسلی یا ضایعات در ناحیه اطراف مقعد را ایجاد می کند. شیوع هرپس ها از نزدیک با عملکرد سیستم ایمنی مرتبط است. زنانیکه سیستم های ایمنی سرکوب شده به دلیل استرس، عفونت یا داروها دارند شیوع های مکررتر و طولانی مدت تر دارند.

 

تخمین زده می شود که تعداد 50 میلیون نفر در ایالات متحده به HSV تناسلی مبتلا هستند. هرپس تناسلی تنها با تماس مستقیم فرد به فرد گسترش می یابد. عقیده بر این است که 60% بالغین فعال جنسی ویروس هرپس را حمل می کنند. بخشی از دلیل میزان بالای عفونت ادامه دار این است که بیشتر زنان مبتلا با ویروس هرپس نمی دانند که عفونی هستند زیرا آنها علایم کمی دارند یا هیچ علامتی ندارند. در بسیاری زنان شیوع های "atypical" وجود دارد که تنها علامت ممکن است خارش خفیف یا حداقل ناراحتی باشد. علاوه بر این، هرچه زنی زمان طولانی تری ویروس را داشته باشد، علایم کمتری با شیوع دارد. در نهایت ویروس می تواند از سرویکس به واژن زنی که هیچ علامتی را تجربه نمی کند ریخته شود.

علایم هرپس تناسلی چه هستند؟

 دوره کمون وجود دارد که معمولاً 3تا7 روز قبل از توسعه ضایعه طول می کشد. در طی این زمان، هیچ علایمی وجود ندارد و ویروس نمی تواند به دیگران منتقل شود. شیوع معمولاً به صورت حس خارش یا مومور شدن به دنبال قرمزی پوست شروع می شود، در نهایت، تاول تشکیل می شود. تاول ها و زخم های بعدی که هنگام ترکیدن تاول ها ایجاد می شوند معمولاً در لمس بسیار دردناک هستند و ممکن است از 7 روز تا 2 هفته طول بکشد. ویروس از زمان خارش تا زمان کامل شدن بهبودی زخم واگیر دارد.

 

هرپس تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

هنگامیکه تاول های دردناک متعدد در ناحیه در معرض مقاربت قرار گرفته رخ می دهد به هرپس تناسلی شک برده می شود. در طی شیوع اولیه، کشت های تاول تنها در 80% بیماران مبتلا به ویروس هرپس مثبت هستند. این به معنای آن است که در 20% زنان مبتلا به هرپس تست  نادرست خاطر نشان خواهد کرد که ویروس هرپس وجود ندارد به عبارت دیگر، یک نتیجه تست منفی از تاول به اندازه نتیجه تست مثبت کمک کننده نیست، زیرا تست ممکن است یک تست منفی نادرست باشد. هرچند، اگر یک نمونه از تست های تاول پر از مایع(در مرحله اولیه قبل از اینکه کاملاً خشک شود و دلمه نبندد) برای هرپس مثبت باشد، نتیجه تست بسیار قابل اعتماد است.

 

در شیوع های راجعه هرپس های تناسلی، کشت دادن مایع تاول در طی عودها ویروس هرپس را تنها در 50% کشت ها شناسایی می کند. تست های خونی برای هرپس وجود دارند که تنها برای اهداف تحقیقی بکار می روند. دلیل اینکه تست های خونی به کاربرد تحقیقی محدود می شوند این است که آنها تنها نشان می دهند که فردی " حامل" ویروس است و به معنای این نیست که او واقعاً به یک حمله هرپس تناسلی مبتلا خواهد شد که می تواند از فردی به فرد دیگر گسترش یابد. این دلیل این است که چرا بهتر است مستقیم به سراغ تاول برویم و از آن نمونه برداری کنیم، چرا که آنچه حقیقتاً لازم است دانسته شود این است که آیا تاول با ویروس هرپس عفونی پر شده است یا نه.

 

درمان هرپس تناسلی چیست؟

اگر هیچ درمان شناخته شده ای برای هرپس وجود ندارد، درمانهایی برای شیوع ها وجود دارند. اینها داروهای خوراکی از قبیل آسیکلوویر،valacyclovir

(valtrex),(Famvir) famciclovir,(zovirax) . هستند که از تکثیر ویروس جلوگیری می کنند و حتی طول مدت بروز بیماری را کوتاه می کنند. اگر چه عوامل موضعی(که مستقیماً روی ضایعات استعمال می شوند) وجود دارند، معمولاً از داروهای دیگر کمتر موثرند و به صورت معمول بکار نمی روند. دارویی که از راه دهانی یا در موارد شدید به صورت وریدی مصرف می شود بسیار موثر است. مهم است که به خاطر داشته باشیم که هنوز هیچ درمانی برای هرپس تناسلی وجود ندارد و این درمان ها تنها شدت و طول مدت شیوع ها را کاهش می دهند.

از آنجائیکه اولین عفونت با، HSV مستعد است که شدیدترین نوع باشد، معمولاً یک داروی ضد ویروس را می طلبد. این داروها می توانند به میزان قابل توجهی درد را کاهش دهند و طول مدت را تا زمانیکه زخم ها بهبود یابند کم کنند اما درمان عفونت اول بنظر نمی رسد که تکرار حوادث راجعه را کاهش دهد.

 

/ 0 نظر / 26 بازدید