ترشح و خارش رحم

با سلام،از انجایی که بسیاری از بیماران مشکلات جنسی خود را پنهان مینمایند لزا میتوانید مشکلتان را همراه با عکس مطرح بفرمایید تا در صورت امکان شما را در درمان کمک کنم.

پست الکترونیک kalia5284@yahoo.com  

 

ترشح و خارش رحم یکی از شایعترین دلایل مراجعه خانم ها به پزشک زنان است .علل بسیاری برای آن وجود دارند و نوع درمان بسته به علت آن می باشد.

علل بیماری

میزان مختصری ترشح روزانه از دستگاه تناسلی خانم ها که شفاف و سفید رنگ است، نرمال تلقی می شود . این ترشح بافتها را مرطوب و سالم نگاه می دارد وتغییر مختصری در میزان و رنگ آن در اوقات مختلف سیکل قاعدگی خانم نرمال است . واژن بطور نرمال دارای ارگانیسم ها ی مختلفی مثل باکتریها و قارچها است که برای عملکرد نرمال آن لازم است .تغییر در تعادل نسبت بین این قارچها و باکتریها ممکن است منجر به التهاب واژن یا واژینیت شود .عوامل مختلفی که می توانند تعادل نرمال واژن را بهم بزنند شامل :
  آنتی بیوتیک ها
 تغییرات در سطح هورمون ها بر اثر حاملگی ، شیردهی ویائسگی
 شستشوی واژن با مواد دوش واژینال
 مواد کشنده اسپرم
 رابطه جنسی
 عفونت های جنسی
بر اثر تغییر در تعادل نرمال واژن ، مخاط آن می تواند متورم شود و سبب سوزش و خارش و بوی بد و افزایش مقدار ترشح واژینال( مهبلی ) شود .
 
تشخیص و درمان بیماری

برای تشخیص واژینیت ، پزشک شما یک نمونه از ترشحات واژن شما را برداشته و تست هایی روی آن انجام می دهد .برخی از این تست ها در مطب دکتر می توانند انجام شوند و نتایج آن سریع در دسترس هستند اما برخی دیگر ممکن است به آزمایشگاه فرستاده شوند و نتایج در عرض چند روز در دسترس باشند .برای اطمینان از صحت نتایج تست ، از هیچ داروی واژینال حداقل تا 3 روز قبل از معاینه توسط پزشک خودداری کنید .همچنین از دوش واژینال و رابطه جنسی و مواد اسپرم کش تا قبل از ویزیت دکتر خودداری کنید .
درمان وابسته به علت واژینیت است . درمان ممکن است که به صورت قرص خوراکی و یا ژل و کرم واژینال( کرم داخل رحم ) باشد .ذکر این نکته ضروری است که دوره درمانی خود را کامل کنید حتی اگر در حین درمان متوجه ناپدید شدن علائمتان شده اید زیرا این امر ممکن است منجر به عود بیماری شود . اگر پس ار اتمام دوره درمانی ، هنوز علائم دارید حتما به پزشک خود مراجعه کنید تا بررسی بیشتری انجام شود و یا داروی دیگری تجویز شود .
 
پیشگیری

   عدم استفاده از دوش واژینال ، اسپری های  بهداشتی زنانه و تامپونها و پد های معطر و رنگی
   استفاده از آب گرم ساده بدون صابون ویا هرگونه ماده ضدعفونی دیگر برای تمیز کردن خود
   تمیز کردن کامل دیافراگم ، کاپهای سرویکال و اپلیکاتور های اسپرمیسید پس از هر بار استفاده
   استفاده از ماست های دارای لاکتوباسیلوس در رژیم غذائی روزانه
   استفاده از کاندوم حین رابطه جنسی
   استفاده از لباسهای زیر گشاد و از جنس کتان
   تعویض لباسهای زیر خیس و مرطوب و کلا خشک نگاه داشتن ولو
   نپوشیدن لباس زیر شب موقع خواب
   اگر شما در حال مصرف آنتی بیوتیک برای درمان عفونت های دیگر هستید ، با پزشکتان در مورد
   پیشگیری از عفونت قارچی صحبت کنید
 
انواع واژینیت

عفونت قارچی Yeast infection  - همچنین بنام
کاندیدیازیس
   یا مونیلیا  Candidiasisنامیده می شود .
قارچ بطور نرمال به مقدار کمی در واژن همه خانم ها وجود دارد ولی اگر تعادل نسبت قارچ با باکتری ها بهم بخورد ، ممکن است که قارچ بیش از حد رشد کند و سبب علائم شود . بعضی از انواع آنتی بیوتیک ، ریسک عفونت قارچی را افزایش می دهد .  آنتی بیوتیک ها ؛ باکتریهای نرمال واژن را می کشند . در حالیکه قارچها سر جای خود باقی مانده و ممکن است بیش از حد تکثیر یابند .
بنابر این پس از هر دوره مصرف آنتی بیوتیکهای خاصی ، فرد ممکن است دچار عفونت قارچی واژن شود . حاملگی نیز سبب تغییرات در سطوح هورمونهای بدن می شود . خانم های دارای دیابت ملیتوس نیز در افزایش ریسک هستند . افزایش رشد قارچ را همچنین در حالات ضعف سیستم ایمنی بدن مثل مصرف دارو های تضعیف کننده سیستم ایمنی ویا ایدز داریم . درمان عفونت در اینها مشکل تر است .
علائم بیماری قارچی واژن : سوزش و خارش در ناحیه خارجی دستگاه تناسلی که ولو نامیده می شود و با رابطه جنسی و یا ادرار کردن تشدید می شود . ولو ممکن است قرمز و متورم شده باشد. بعضی از خانم ها ، افزایش یا تغییر در ترشحات واژن را ذکر می کنند . این ترشح ممکن است که سفید و پنیری شکل و بدون بو باشد .
درمان بیماری قارچی واژن :
استعمال کرم واژینال ( کلوتریمازول یا میکونازول ) به مدت حداقل هفت شب متوالی و نیز قرص خوراکی (کپسول فلوکونازول ) اساس درمان میباشد . در موارد شدید بیماری ، می توان از کرم های کورتون دار مثل هیدروکورتیزون بر روی سطح خارجی ولو و نیز پماد جلدی کلوتریمازول سود جست .پرهیز ازرابطه جنسی در طول درمان و یا استفاده از کاندوم ضروری است . عارضه کرم واژینال شامل سوزش ولو و واژن در برخی موارد می باشد لذا در این موارد قطع مصرف کرم و استفاده از درمان خوراکی توصیه می شود . پس از مصرف کرم واژینال ، اپلیکاتور آن باید شسته و به مدت نیم ساعت به حالت خوابیده باقی ماند هر میزان کرم که بیرون بیاید ، مسئله ای نیست . در برخی موارد خانم ها برای اجتناب از آلودگی لباس زیر خود فرآورده های قرص مانند داروی واژینال را که داخل مهبل قرار می گیرند ترجیح می دهند . 
درمان شریک جنسی مبتلا فقط در موارد عود بیماری یا وجود علائم در وی ضرورت دارد 
در موارد عودهای مکرر بیماری ( 4بار در سال یا بیشتر ) بررسی بیمار از لحاظ وجود بیماری دیابت و ایدز و نیز مصرف قرص خوراکی فلوکونازول هفته ای یکبار تا 12 هفته ضرورت دارد .
بعضی از خانم ها بدون مراجعه به پزشک ، از دارو های بدون نسخه موجود در داروخانه  استفاده می کنند . ولی باید در نظر داشت که اگر شما برای بار اول است که دچار این عفونت ها می شوید بهتر است که جهت تشخیص نوع بیماری عفونت واژن که آیا قارچی است یا خیر ، به پزشک مراجعه کنید و از مصرف خودسرانه دارو پرهیز کنید .
باکتریال واژینوزیس     Bacterial vaginosis  -
علت آن عدم تعادل در نوع باکتری های نرمالی است که در واژن زندگی می کنند . نشانه های آن افزایش ترشحات واژن هراه با بوی بد مثل ماهی می باشد
این بو ممکن است که حین پریود و یا پس از داشتن رابطه جنسی تشدید شود . ترشح اغلب رقیق و تیره رنگ و یا خاکستری است ولی ممکن است که سبز رنگ هم بنظر آید . خارش ناشایع است اما ممکن است اگر ترشح زیاد باشد موجود باشد .
 
 
درمان 
 
 
برای درمان باکتریال واژینوزیس درمانهای متعددی وجود دارد . شامل مترونیدازول و کلیندامایسین . این درمانها هم به صورت خوراکی و هم به طریق استعمال داخل واژن می تواند بکار رودو درمان شریک جنسی ضرورتی ندارد .باکتریال واژینوزیس اغلب موارد حتی با وجود درمان ، عود میکند و ممکن است که دوره های مکرر درمانی نیاز باشد . حتی در برخی موارد درمانهای طولانی مدت 3 تا 6 ماهه ( مصرف کپسول اسید بوریک واژینال ) ممکن است نیاز باشد .
/ 0 نظر / 81 بازدید