واکسن توام ضد دیفتری – کزاز

ترکیب : این واکسنها محتوی محلولهای تصفیه و تغلیظ شده توکسو ئید های دیفتری وکزاز هستند که بر فسفات آلومینیوم در حال تولید جذب شده اند .
نیومرسال به عنوان نگاه دارنده به نسبت یک در هزار به محلول اضافه شده است . استفاده از فسفات آلو مینیوم بدان جهت است که با تاخیر جذب واکسن در بدن ، قدرت ایمنی زایی فزونتر می شود . هر دز واکسن در حجم 5% میلی لیتر برای کودکان محتوی مواد زیر است :
توکسوئید دیفتری            15 واحد فلوکا لان
توکسوئید کزاز                 10 واحد فلوکولان
 فسفات آلومینیوم ( بر مبنای یون فلز ) 3/0 تا 6/0 میلی گرم
واکسن ویژه نوجوانان و بزرگسالان ترکیبی شبیه واکسن کودکان دارد ، تنها مقدار نوکسوئید دیفتری آن به دو واحد فلوکولان تقلیل یافته است.
موارد استعمال : برای ایمن سازی کودکان زیر شش سال بر ضد بیماری های دیفتری و کزاز از واکسن توام دیفتری- کزاز ویژه خردسالان استفاده می شود . همچنین برای ایمن سازی کودکان بیش از شش سال و نوجوانان و بزرگسالان از واکسن توام ویژه استفاده می نمایند .
روش استفاده : قبل از مصرف ، شیشه واکسن را خوب تکان دهید تا واکسن کاملاً یکنواخت گردد. برای ایجاد ایمنی اساسی وپایه ای دو تزریق نیم میلی لیتری به فاصله 4 تا 8 هفته انجام می گیرد و سومین تزریق 6 تا 12 ماه بعد بایستی انجام پذیرد . پس لز تکمیل برنامه مایه کوبی ، ایمنی حاصل برای مدت 5 سال قابل اعتماد است و با یک تزریق یاد آور برای 5سال دیگر دوام ایمنی را تضمین می نمایند . واکسن ویژه نوجوانان و بزرگسالان معمولاً به عنوان یاد آور و فقط یک بار تزریق می شود .
موارد عدم استعمال : در کودکان تب دار یا مبتلا به بیماری های حاد تا رفع تب و بیماری تزریق واکسن را به عقب می اندازند . در مورد کودکان مبتلا به آلرژی شدید و یا ضایعات و عوارض مغزی و عصبی مایه کوبی با احتیاط و با نظر پزشک کودکان انجام گیرد . به کودکان پس از سن شش سللگی و به نوجوانان اگر مایه کوبی توام ضرورت یابد باید حتماً واکسن ویژه بزرگسالان تزریق شود . چه در این گروه سنی واکسن خاص کودکان عوارض جنبی نسبتاً شدیدی به علت مقدار بیشتر پادتن ضد دیفتری که در آن وجود دارد ایجاد می شود
عوارض جانبی : به دنبال تزریق واکسن توام عوارض موضعی ا ز قبیل قرمزی محل تزریق ، حساسیت موضع ، و گاهی واکنشهای عمومی مانند تب ، سر درد ، و گاهی ظهور بثوراتی در سطح بدن مشاهده می شود اما این واکنشها به زودی مرتفع می گردند . در موارد نادری به دنبال تزریق واکسن توام ضد دیفتری- کزاز ناراحتی های کلیوی و عصبی دیده شده است . در چنین حالاتی تزریق های بعدی انجام نمی گیرند . بایستی همواره آدرنالین یک در هزار در دسترس تزریق کنندگان واکسن باشد تا اگر عارضه آنافلاکسی پیش آمد بلافاصله بمصرف برسد .
 روش نگهداری : واکسن توام را در 2+تا 6+ درجه سانتیگراد و دور از نور نگهداری می نمایند .
این واکسن نباید یخ بزند . در اثر یخ زدن و باز شدن ، تزریق واکسن ایجاد واکنشهای شدید و مزاحم خواهد نمود.

/ 0 نظر / 14 بازدید